Mistrzostwa Nowej Huty w szachach

15 czerwca 2014r. odbyły się w Nowohuckim Centrum Kultury reaktywowane po ponad 20 latach Mistrzostwa Nowej Huty w szachach. W turnieju uczestniczyło 64 zawodników z całej Małopolski, ale nie tylko, podzielonych na trzy grupy wiekowe. Rozgrywki przebiegały w przyjaznej atmosferze. Po rundzie piątej zarządzono półgodzinną przerwę, w trakcie której zawodnicy oraz mieszkańcy Nowej Huty mogli obejrzeć pokaz „żywych szachów” przygotowany przez Gimnazjum nr 44 w Krakowie we współpracy z Nowohuckim Klubem Szachowym.

Pokaz opiera się na rzeczywistej partii, która była rozegrana w XIX wieku, do której historię dopisała nauczycielka z Gimnazjum p.Urszula Bogdańska – Sęk. Natomiast za figury przebrani byli uczniowie ze szkoły, których przygotował p.Stanisław Porębski. Pokaz był także rozpoczęciem Dnia Smoka, który odbywał się w niedzielę przy Nowohuckim Centrum Kultury. Po pokazie dokończyliśmy rozgrywki, najwyższe miejsca w poszczególnych grupach zajęli:

Grupa A
1. Łukasz Kumor
2. Grzegorz Słabek
3. Sergej Shilov
Grupa B kat. chłopców
1. Sebastian Krzemiński
2. Krzysztof Szczurek
3. Tomasz Szczepanowski
Grupa B kat. dziewcząt
1. Julia Surpeta
2. Oliwia Jachym
Grupa C kat. chłopców
1. Mikołaj Krupiński
2. Bartłomiej Cichoń
3. Maksymilian Osmenda
Grupa C kat. dziewcząt
1. Katarzyna Karyś
2. Barbar Kowalczyk
3. Magdalena Pudełko

Ok. godz.15:30 odbyło się oficjalne zakończenie turnieju oraz wręczenie nagród, których fundatorami były Rada Dzielnicy XVII oraz Rada Dzielnicy XVIII za co serdecznie dziękujemy. Każdy uczestnik z grupy B i C otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę. Najlepsza szóstka zawodników z grupy A otrzymała nagrody pieniężne. Nagrody wręczali przedstawiciele Rad Dzielnic oraz Radny Miasta Krakowa p.Tomasz Urynowicz.

Gorące podziękowania należą się dyrektorowi Nowohuckiego Centrum Kultury p.Zbigniewowi Grzybowi, za udostępnienie sali gry oraz pomoc w organizacji. Dziękujemy również sędziemu głównemu p.Wiktorowi Łęczkowi, któremu pomagał p.Stanisław Porębski – były zawodnik drużyny szachowej Hutnik Kraków w latach siedemdziesiątych, z którą zdobywał mistrzostwo Polski, uczestniczył również wielokrotnie w Mistrzostwach Nowej Huty w tamtym czasie.
Pomysłodawcą idei reaktywowania Mistrzostw był prezes Nowohuckiego Klubu Szachowego – Łukasz Sęk.

Patronat medialny nad turniejem objęli „Dziennik Polski” oraz „Głos Tygodnik Nowohucki”.

Szczegółowe wyniki poszczególnych grup można znaleźć tutaj: Grupa A, Grupa B, Grupa C

Relacja pochodzi ze strony: www.nksz.pl