Spotkanie – Barwy Islandii

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej BARWY ISLANDII – MARKA STALMACHOWSKIEGO w dniu 12 kwietnia 2013 o godz.18:00. Wystawa w MDK Fort 49 „Krzesławice” będzie dostępna do 11 maja.

Marek Stalmachowski – urodził się 23 stycznia 1951 roku w Kłodzku, jednak całe swoje życie wiąże z Krakowem, w którym mieszka już ponad 60 lat. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Długoletni członek Krakowskiego Klubu Fotograficznego. W latach 80-tych i 90-tych działający również w jego Zarządzie.

Uprawia wyłącznie fotografię analogową, wykonując zdjęcia aparatem Practica Super TL, któremu jest wierny od 1969 roku. W kręgu jego zainteresowań dominuje krajobraz, w tym również miejski. Preferuje pogląd, że autor i odbiorca, w równej mierze decydują o wartości obrazu, bowiem wspólnie tworzą dzieło fotograficzne. Jego zdaniem ważna jest nie tylko forma, w jakiej wypowiada się autor, ale również techniki i sposoby odczytywania wypowiedzi autora przez jego odbiorców. Autor wystawy całkowicie zgadza się z myślą Michaela Cunnighama: „Przeszkadza mi fakt, że kilka dziesięcioleci temu, artyści mniej lub bardziej zgodnie orzekli, że piękno to kicz, że szczerość jest zawstydzająca, że tworzenie pięknych przedmiotów jest dekadenckie. Wielu współczesnych artystów nie przejmuje się dzisiaj duszą widza albo nawet ma wątpliwości, czy widz w ogóle posiada coś takiego. Nie jestem przekonany, czy dobrze wyszliśmy na tej naszej diecie bez piękna”.

Autor prezentowanych zdjęć ma nadzieję, że chociaż częściowo przekaże wyjątkowość krajobrazów Islandii, których piękno, surowość i siła onieśmielają. Pokazywane przez autora fotografie są wynikiem podróży na Islandię w lipcu 2011 roku. Na trasie podróży wokół Islandii autor odwiedził takie miejsca jak : Reykjavik, Krysuvik, Landmannalaugar, Geisir, Półwysep Snaefellsnes, Fiordy Zachodnie, Reykjanes, Akureyri, Reykjahlid, Jezioro Myvatn, Wulkan Hverfjall, Askja,Husavik, Holfn, Thakgil, Vik, Haufnarfjordur.